Молитвы Пр-п Амвросию Оптинскому. От курения, в ра

Леонид Крупатин
Молитвы Пр-п Амвросию Оптинскому. От курения, в ра
ПОСТОЯННОЕ МЕСТО ПУБЛИКАЦИИ:
СБОРНИК "МНОГО МЫ ВСТРЕЧАЕМ ЧИСТОТЫ!"

МОЛИТВЫ ПРЕПОДОБНОМУ АМВРОСИЮ ОПТИНСКОМУ.

Молитвы преподобному Амвросию Оптинскому
(9 голосов: 5.0 из 5)
Скрыть перевод

Преподобный Амвросий Оптинский
Тропарь, глас 5*
Аудио:
0:42
 
Я;ко к целе;бному исто;чнику/ притека;ем к тебе;, Амвро;сие, о;тче наш./ Ты бо на путь спасе;ния нас ве;рно наставля;еши,/ моли;твами от бед и напа;стей охраня;еши,/ в те;лесных и душе;вных ско;рбех утеша;еши,/ па;че же смире;нию, терпе;нию и любви; науча;еши./ Моли; Человеколю;бца Христа;/ и Засту;пницу усе;рдную// спасти;ся душа;м на;шим.

Перевод: Как к целебному источнику приходим к тебе, Амвросий, отче наш. Ибо ты на путь спасения нас с верой направляешь, молитвами от бед и напастей охраняешь, в телесных и душевных скорбях утешаешь, более всего же смирению, терпению и любви обучаешь. Моли Человеколюбца Христа и Защитницу усердную о спасении душ наших.

Кондак, глас 2*
Заве;т Пастыренача;льника испо;лнив/ ста;рчества благода;ть насле;довал еси;,/ боле;знуя се;рдцем о всех, с ве;рою притека;ющих к тебе;,/ те;мже и мы, ча;да твоя;, с любо;вию вопие;м ти:/ о;тче святы;й Амвро;сие,// моли; Христа; Бо;га спасти;ся душа;м на;шим.

Перевод: Завет Пастыреначальника исполнив, ты наследовал благодать старчества, болея сердцем обо всех, с верой приходящих к тебе, потому и мы, чада твои, с любовью взываем к тебе: «Отче святой Амвросий, моли Христа Бога о спасении душ наших».

Молитва 1-я*
Аудио:
1:15

О, вели;кий ста;рче и уго;дниче Бо;жий, преподо;бне о;тче наш Амвро;сие, О;птинская похвало; и всея Руси; учи;телю благоче;стия! Сла;вим твое; во Христе; смире;нное житие;, и;мже Бог превознесе; и;мя твое; еще; на земли; тебе; су;ща, наипа;че же увенча; тя Небе;сною че;стию по отше;ствии твое;м в черто;г сла;вы ве;чныя. Приими; ны;не моле;ние нас, недосто;йных чад твои;х (имена;), чту;щих тя и призыва;ющих и;мя твое; свято;е. Изба;ви нас твои;м предста;тельством пред Престо;лом Бо;жиим от всех ско;рбных обстоя;ний, душе;вных и теле;сных неду;гов, злых напа;стей, тлетво;рных и лука;вых искуше;ний. Низпосли; оте;честву на;шему от Великодарови;таго Бо;га мир, тишину; и благоде;нствие. Бу;ди непрело;жный покрови;тель Святы;я оби;тели сия;, в не;йже в преуспе;янии сам подвиза;лся еси; и угоди;л еси; все;ми в Тро;ице сла;вимому Бо;гу на;шему. Ему; же подоба;ет вся;кая сла;ва, честь и поклоне;ние, Отцу;, и Сы;ну, и Свято;му Ду;ху ны;не и при;сно и во ве;ки веко;в. Ами;нь.

Молитва 2-я**
О, преподо;бне и богоно;сне о;тче наш Амвро;сие! Ты порабо;тати Го;сподеви жела;я, зде всели;лся еси;, и неле;ностно во труде;х, бде;ниех, моли;твех и посте;х подвиза;лся еси;, и был еси наста;вник мона;шествующим, всем же лю;дем учи;телю ре;вностный. Ны;не у;бо, по отше;ствии твое;м от земны;х, Небе;сному Царю; предстоя;, моли; бла;гость Его;, е;же уще;дрити ме;сто селе;ния твоего;, святу;ю оби;тель сию;, иде;же ду;хом любве; твоея; неотсту;пно пребыва;еши, и всем лю;дем твои;м, с ве;рою к ра;це моще;й твои;х припа;дающим, во блага;я проше;ния их испо;лнити. Испроси; у ми;лостиваго Го;спода на;шего, да низпо;слет нам оби;лие Небе;сных и земны;х благ, па;че же я;же на по;льзу душ на;ших да да;рует нам, и сконча;ти житие; сие; привре;менное в покая;нии да сподо;бит, в день же су;дный десна;го предстоя;ния и наслажде;ния во Ца;рствии Свое;м да удосто;ит во ве;ки веко;в. Ами;нь.

Молитва 3-я**
О, всечестны;й ста;рче пресла;вныя и ди;вныя О;птины пу;стыни, преподо;бне и богоно;сне о;тче наш Амвро;сие, Це;ркве на;шея до;брое украше;ние и благода;тный свети;льниче, небе;сным све;том всех озаря;яй, кра;сный и духо;вный плод Росси;и и всея; подсо;лнечныя, ду;ши ве;рных оби;льно услажда;яй и увеселя;яй! Ны;не с ве;рою и тре;петом припа;даем пред цельбоно;сною ра;кою святы;х моще;й твои;х, и;хже на утеше;ние и по;мощь стра;ждущим ми;лостивно дарова;л еси;, смире;нно мо;лим Тя се;рдцем и усты;, о;тче святы;й, я;ко всеросси;йскаго наста;вника и учи;теля благоче;стия, па;стыря и врача; душе;вных и теле;сных неду;гов на;ших: воззри; на чад твои;х зело; согреша;ющих в словесе;х и де;лех и посети; нас мно;гою и свято;ю свое;ю любо;вию, е;юже сла;вно преуспе;л еси; еще; во дни земны;я, а наипа;че по пра;ведней твое;й кончи;не, наставля;я в пра;вилех святы;х и богопросвеще;нных отце;в, вразумля;я нас в за;поведех Христо;вых, в ни;хже до;бре поревнова;л еси; до после;дняго часа; твоея; многотру;дныя и;ноческия жи;зни; испроси; нам, немощству;ющим душе;ю и бе;дствующим в ско;рбех, благоприя;тное и спаси;тельное вре;мя на покая;ние, и;стинное исправле;ние и обновле;ние на;шего жития;, в не;мже мы, гре;шнии, осуети;хомся умо;м и се;рдцем, преда;хом себе; непотре;бным и лю;тым страсте;м, поро;ком и беззако;нием, и;мже несть числа;; приими; у;бо, соблюди; и покры;й нас кро;вом твоея; мно;гия ми;лости, низпосли; нам благослове;ние от Го;спода, да понесе;м благо;е и;го Христо;во в долготерпе;нии до конца; дней на;ших, ча;юще бу;дущаго живота; и Ца;рствия, иде;же несть печа;ль ни воздыха;ние, но жизнь и ра;дость безконе;чная, изоби;льно проистека;емая от Еди;наго, Всесвята;го и Блаже;ннаго Исто;чника безсме;ртия в Тро;ице поклоня;емаго Бо;га Отца;, и Сы;на, и Свята;го Ду;ха, ны;не и при;сно и во ве;ки веко;в. Ами;нь.

Краткое житие
День памяти 10/23 октября

Богомудрый наставник, утешитель и молитвенник за Россию, прп. Амвросий сделался воистину венцом и украшением Оптинского старчества. К дверям его убогой келии притекала за советом и утешением едва ли не вся православная Россия. Старец Амвросий прославился прозорливостью, даром исцелять телесные недуги и врачевать душевные раны. Ему молятся о помощи в различных житейских нуждах, об исцелении в болезнях, о твердом стоянии русского народа в вере отеческой, о добром нраве и христианском воспитании детей.

МОЛИТВЫ АМВРОСИЮ ОТ КУРЕНИЯ

Молитвы преподобному Амвросию Оптинскому
от страсти курения
«Преподобне отче Амвросие, ты, имея дерзновение пред Господом, умоли Великодаровитого Владыку подать мне скорую помощь в борьбе с нечистой страстью.

Господи! Молитвами угодника Твоего, преподобного Амвросия, очисти мои уста, оцеломудри сердце и насыти его благоуханием Духа Твоего Святого, да отбежит от мене далече злая табачная страсть, туда, откуда пришла, во чрево адово. Аминь.»


о детях
«Господи, Ты Един вся веси, все можеши и всем хощеши спастись и в разум истины прийти. Вразуми детей моих (имена) познанием истины Твоея и воли Твоея Святыя и укрепи их ходити по заповедям Твоим и меня, грешную, помилуй.»


об исцелении
«О великий старче и угодниче Божий, преподобне отче наш Амвросие, Оптинская похвало и всея Руси учителю благочестия! Славим твое во Христе смиренное житие, имже Бог превознесе имя твое, еще на земли тебе суща, наипаче же увенча тя небесною честию по отшествии твоем в чертог славы вечныя. Приими ныне моление нас, недостойных чад твоих, чтущих тя и призывающих имя твое святое, избави нас твоим предстательством пред Престолом Божиим от всех скорбных обстояний, душевных и телесных недугов, злых напастей, тлетворных и лукавых искушений, низпосли Отечеству нашему от великодаровитаго Бога мир, тишину и благоденствие, буди непреложный покровитель святыя обители сия, в нейже в преуспеянии сам подвизался еси и угодил еси всеми в Троице славимому Богу нашему, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.»


о помощи
«О всечестный старче преславныя и дивныя Оптины пустыни, преподобне и богоносне отче наш Амвросие! Церкве нашея доброе украшение и благодатный светильниче, небесным светом всех озаряяй, красный и духовный плод России и всея подсолнечныя, души верных обильно услаждаяй и увеселяяй! Ныне с верою и трепетом припадаем пред цельбоносною ракою святых мощей твоих, ихже на утешение и помощь страждущим милостивно даровал еси, смиренно молим тя сердцем и усты, отче святый, яко всероссийскаго наставника и учителя благочестия, пастыря и врача душевных и телесных недуг наших: воззри на чад твоих, зело согрешающих в словесех и делех, и посети нас многою и святою своею любовию, еюже славно преуспел еси еще во дни земныя, наипаче по праведней твоей кончине, наставляя в правилех святых и богопросвещенных отцев, вразумляя нас в заповедех Христовых, в нихже добре поревновал еси до последняго часа твоея многотрудныя иноческия жизни; испроси нам, немощствующим душею и бедствующим в скорбех, благоприятное и спасительное время на покаяние, истинное исправление и обновление нашего жития, в немже мы, грешнии, осуетихомся умом и сердцем, предахом себе непотребным и лютым страстем, пороком и беззаконием, имже несть числа; приими убо, соблюди и покрый нас кровом твоея многия милости, низпосли нам благословение от Господа, да понесем благое иго Христово в долготерпении до конца дней наших, чающе будущаго живота и Царствия, идеже несть печаль, ни воздыхание, но жизнь и радость безконечная, изобильно проистекаемая от Единаго, Всесвятаго и Блаженнаго Источника безсмертия в Троице покланяемаго Бога, Отца и Сына и Святаго Духа, ныне и присно, и во веки веков. Аминь.»


на каждый день
«О преподобне и богоносне отче наш Амвросие! Ты, поработати Господеви желая, зде вселился еси и неленостно во трудех, бдениих, молитвах и постех подвизался еси и был еси наставник монашествующим, всем же людям учитель ревностный. Ныне убо, по отшествии твоем от земных, Небесному Царю предстоя, моли благость Его, еже ущедрити место селения твоего, святую обитель сию, идеже духом любве твоея неотступно пребываеши, и всем людем твоим, с верою к раце мощей твоих припадающим, во благая прошения их исполнити. Испроси у милостиваго Господа нашего, да низпослет нам обилие благ земных, паче же яже на пользу душ наших да дарует нам, и скончати житие сие привременное в покаянии да сподобит, в день же судный деснаго предстояния и наслаждения во Царствии Своем да удостоит во веки веков. Аминь.»